
Phubbing (FABING)je skraćenica od engleskog izraza “phone snubbing,” što znači ignorisanje ili zapostavljanje nekoga u stvarnom svetu zbog upotrebe mobilnog telefona.
Ovo se obično događa kada osoba zanemaruje razgovor, interakciju ili prisustvovanje u stvarnom svetu zbog fokusa na svoj mobilni telefon.
Phubbing može ozbiljno uticati na međuljudske odnose i interpersonalnu komunikaciju.
Da li si ti “faber”
Znak broj jedan da ste krivi za fabing je u vašoj ruci — vašem telefonu. Ako je vaš telefon uvek sa vama, jer se plašite da ćete propustiti poziv, tvit ili ažuriranje statusa, verovatno ste zašli u krug fabinga.
Evo nekoliko načina kako možete prepoznati phubbing i kako utiče na odnose:
Nedostatak pažnje:
Osoba koja phubbuje će često biti fizički prisutna, ali njihova pažnja će biti usmerena na telefon umesto na osobu s kojom komuniciraju.
To može stvoriti osećaj da niste važni ili da se ne cenite.
Smanjena kvaliteta komunikacije:
Kada jedna ili obe strane u razgovoru koriste telefone, kvalitet razgovora može biti značajno smanjen.
Nedostatak koncentracije može dovesti do nesporazuma, lošeg slušanja i nedovoljnog razumevanja.
Gubitak emocionalne bliskosti:
Phubbing može dovesti do gubitka emocionalne povezanosti između ljudi.
Kada se često ignorirate ili zapostavljate zbog telefona, može se javiti osećaj odbačenosti i usamljenosti.
Smanjenje zadovoljstva u odnosima:
Odnosi postaju manje zadovoljavajući kada se phubbing često javlja.
Osobe koje su stalno zanemarivane zbog telefona mogu postati frustrirane i razočarane.
Povećan konflikt:
Phubbing može izazvati konflikte u odnosima, jer se osećaji zanemarivanja ili ljutnje mogu nakupiti tokom vremena.
Ovo može dovesti do sukoba između partnera, prijatelja ili članova porodice.

Dopisivanje sa bivšim
Ako primećujete da sve više razgovarate sa prijateljima iz prošlosti, bivšim partnerima ili flertujete sa poslovnim poznanicima, a pritom i lajkujete ili komentarišete njihove objave, možda tražite nešto na pogrešnom mestu.
Proveravate svaku poruku, lajk ili komentar, čak i kasno u noć ili rano ujutro.
Možda delite stvari na mrežama koje ne delite sa supružnikom, krijući to od njega i pretvarajući se da komunicirate sa nekim drugim.
Ako se prepoznajete u ovim navikama, jasan je znak da nešto nedostaje u vašem braku, pišu vijesti.me.
Non-stop ste onlajn
Ako provodite previše vremena proveravajući mreže dok je vaš partner u blizini, diskutujete na forumima i grupama umesto da iskoristite vreme sa partnerom ili čak flertujete sa osobama koje upoznajete onlajn, možete se udaljiti od partnera na mentalnom i emocionalnom nivou. Ove navike mogu izazvati ozbiljne probleme u vezi ili braku.
Zabavnije su vam mreže od partnera
Treća navika koja ukazuje na nezadovoljstvo u odnosu je kada vam je zabavnije na društvenim mrežama nego sa partnerom.
Ako tražite zabavu i uzbuđenje gledajući Fajsbuk, TikTok ili Instagram umesto da provodite kvalitetno vreme sa partnerom, to može biti znak da u vezi ne dobijate ono što vam je potrebno.
Dok audio knjige, kursevi jezika i istraživanja mogu da budu preporučljivi, ako stalno tražite zabavu na drugim mestima umesto sa partnerom, to ukazuje da nešto nedostaje vašem odnosu.

Tri načina da pomognete nekom drugom da prestane da “fabuje”
Ako pokušavate da pomognete voljenoj osobi da prestane da fabuje, evo tri koraka za početak:
1. Model boljeg ponašanja – dobar primer. Sklonite telefon kada se izležavate na kauču. Ne ohrabrujte ih da vam pokažu nešto na svom telefonu tokom izlaska i večere. Fokusirajte se na druge ljude za stolom. Polako, ali sigurno, dobiće nagoveštaj.
2. Prozovite ih direktno – Ako neko sa kim redovno komunicirate ima naviku da fabuje, recite mu to otvoreno i u oči. Recite im da vam se to ne sviđa, a zatim im pomozite da razviju bolje navike.
3. Budite saosećajni – fabing nije prava zavisnost, ali je problem impulsa. Impulsi i naučeno ponašanje treba neko vreme da se slome, zato budite strpljivi i sa razumevanjem, ali budite i čvrsti.
Da biste se nosili s phubbingom i očuvali zdrave odnose, važno je uspostaviti granice za upotrebu mobilnih telefona tokom interakcija s drugim ljudima.
Takođe je važno razgovarati o svojim osećanjima i potrebama sa osobom koja phubbuje kako biste zajedno pronašli način za poboljšanje komunikacije i odnosa.