Gotovo svako od nas susrešće se par puta u životu sa glavoboljom. Neko im je skloniji neko ne, ali retko ko zna da se i glavobolje međusobno razlikuju, i ta na neke od njih treba obratiti posebnu pažnju.
Glavobolja je nekad simptom da nam se sprema viroza ili upala sinusa. Nekada je obavezan pratilac mamurluka, a nekada je tu zbog stresa. Ima i glavobolja koje se jave odjednom i za samo par sekundi čini vam se da će vam glava pući.
Lekari su glavobolje podelili u šest tipova na osnovu toga gde je bol lociran:
Glavovolja locirana u gornjoj polovini glave
Ovaj tip karakterišu bolovi u slepoočnicama i ispred ušiju. Ovakva glavobolja nije opasna, ali često ume da traje danima i da stalno potmulo boli. Često je prate i preosetljivost na zvukove i svetlo, a uglavnom je jedino što možete da uradite jeste da što pre popijete tabletu protiv bolova i legnete u zamračenu sobu.
Tenzijska glavobolja
Karakterišu ga bolovi oko jagodica i iznad očiju. Obično je osećaj kao da je glava stegnuta obručem. Takođe nije opasna, a uglavnom i ne traje predugo. Često je indikator stresa i pomaže ukoliko odspavate kada se pojavi.
Klaster
Ovu glavobolju definiše bol na jednoj strani lica, lociran oko oka. Ovo je jaka glavobolja koja nestaje i vraća se u ciklusima koji mogu da potraju i do mesec dana. Između dva napada mogu da prođu i godine. Kod ovakve glavobolje stanje se uglavnom poboljšava kretanjem a ne mirovanjem. Obično se na strani na kojoj je glavobolja zapuši nos ili iz te nozdrve curi sekret, kapak natekne, oko je crveno i obliva vas znoj.
Bol u čelu
Ovde se radi o klasičnoj glavobolji zbog upale sinusa, a bol može da se proširi i na jagodice. Pomaže inhaliranje i tuširanje što toplijom vodom.
Bol u potiljku i temenu
Ovakva glavobolja ukazuje na probleme u kičmi i vratu. Obično muči ljude koji dugo sede, pa vam se preporučuje više rekreacije.
Bol u slepoočnicama
Ako dugo potraje, može da vodi u tenzijsku glavobolju, a pored slepoočnica, bole i uši, lice, svako pomeranje vilice koja „škljoca“ kada je pomerate. Ovo je tip glavobolje koji treba proveriti sa lekarom.
KADA JOŠ TREBA IĆI KOD LEKARA?
Ukoliko niste skloni glavoboljama, a nakon 50. godine naglo počnu da se pojavljuju
Ukoliko vam se javi posebno neuobičajena glavobolja, nekarakteristična za vas
Ukoliko se bol pojačava kada se krećete ili kašljete
Ukoliko primetite da vam glavobolja utiče na mentalne funkcije i promenu ličnosti
Ukoliko glavobolju prate ukočenost vrata, temperatura, zbunjenost, zaboravnost, smanjen vid, usporen govor
Ukoliko glavobolju prati crvenilo u očima i pucanje kapilara
Ukoliko je glavobolja posledica udarca u glavu
Glavobolja koja dolazi bez nekog posebnog razloga (recimo, probudila vas je).
(healthandlovepage.com)