Menopauza je stresan period u životu svake žene – njeno telo se polako menja i iznutra i spolja, i nije uvek lako prihvatiti novonastale promene.
U svom tom haotičnom procesu kroz koji žene doslovce godinama prolaze, jer pre menopauze javlja se perimenopauza, moramo da se suočimo sa tim da naši hormoni neće raditi uobičajeno, da neće biti ovulacije, da ćemo imati neredovne menstruacije i učestala krvarenja sve dok nas ciklus u potpunosti ne napusti… Svojevrsni “udarac” zadaće nam i radikalno opadanje polnog hormona, estrogena, koji prouzrokuje neuobičajene promene u metabolizmu, raspoloženju, ali na i koži.
„Pad estrogena, koji se javlja tokom menopauze, smanjuje uobičajenu aktivnost ćelija bazalnog sloja koje se inače neprekidno obnavljaju i modifikuje, tj. smanjuje sintezu epidermalnih lipida što uzrokuje povećanu suvoću kože. Osim toga, tokom menopauze dolazi do značajnog smanjenja količine kolagena u koži, usled čega koža postaje tanja, manje elastična, dolazi do nastanka sitnih bora i koža postaje opuštena. Ponavljajuća pojava crvenila kože lica i povećano znojenje takođe predstavljaju uobičajene kutane simptome menopauze. Osim kozmetskih promena, kod žena u ovom period nešto su češća kutana oboljena kao što su rosacea, lihen sclerosus i keratoderma climactericum“, objašnjava Jelena Stojković-Filipović sa Klinike za dermatovenerologiju Kliničkog centra Srbije.
Nagle promene u kvalitetu, otpornosti i izgledu kože svakako nisu najteže posledice menopauze, ali jesu one koje se najviše vide. Smanjuje se tonus mišića, koža postaje manje čvrsta i elastična, sve je neotpornija i podložnija starenju. Zvuči strašno, priznajemo, ali poput mnogih stvari u životu i sa ovim je potrebno uhvatiti se u koštac i naći način da stanemo na put nabrojanim problemima.
Dobre vesti su da način, zapravo, postoji, ali je potrebno pripremiti se i naoružati zanjem o tome kako da pomognemo svojoj koži, a samim tim i sebi.
Treba da znate da tokom menopauze nega vaše kože više ne treba da bude ista. Trebalo bi da koristite proizvode koji vraćaju gustinu koži, kao i koji koži oko očiju ne dozvoljavaju da se opusti. Zadovoljstvo odrazom u ogledalu pomoći će vam da menopauzu lakše “pregrmite”, a blistava, sjajna koža prvi je i osnovni korak na tom putu.
Naravno, najbolje je preventivno delovati, ali čak i ako to nije slučaj, ovih pet stavki pomoći će vam da izađete na kraj sa propadanjem kože u menopauzi i vratite joj nekadašnji sjaj.
1. Ne zaboravite dovoljne količine tečnosti i izbalansiranu ishranu: Za zaustavljanje naglog starenja kože ključan je unos tečnosti – preporučuje se voda, mineralna voda i biljni čajevi, dok su gazirana pića “zabranjena”. Ishrana bi trebalo da se zasniva na namirnicama od celog zrna, većim količinama svežeg voća i povrća, mršavom mesu, mlečnim proizvodima i malim količinama ulja dobrog kvaliteta. Trudite se i da unostie što više omega-3 masnih kiselina koje pomažu u proizvodnji prirodne zaštitne barijere kože (ima ih u lososu, sardine, lanu, soji, orasima…)
2. Redovno hidrirajte kožu: Ovo je ključan segment – koža imperativno treba da bude nahranjena! Što je koža starija, kreme treba da budu hranljivije. Ne smete preskakati ni čišćenje kože – pilinzima i blagim losionima bez alkohola, kako bi dejstvo preparata bilo maksimalno. Zapravo, ključ elastične, negovane kože u zrelim godinama je kvalitetna preparativna kozmetika.
3. Zaštitite kožu od sunca: Krema sa zaštitinim faktorom neophodna je čak i kada niste na odmoru, već jednostavno izlazite u šetnju – sunce uvek sija. Zimi se odlučite za preparate sa faktorom 15, dok leti to treba da bude najmanje 30.
4. Obezbedite sebi dovoljno sna i budite fizički aktivni: Vežbanje je sjajna stvar, ne samo za energiju, elan, raspoloženje, stanje kostiju, već i za vašu kožu – bolje izgleda jer dobija više kiseonika i protoka krvi. Kvalitetan san takođe znači svežiju kožu, manje podočnjake i bolji tonus. Zato spavajte bar osam sati dnevno.
5. Recite “NE” vreloj vodi: Izbegavajte dugotrojno tuširanje i izležavanje u vreloj vodi – to će dodatno isušiti vašu kožu. Trudite se da to uvek bude mlaka voda, a bitan savet je i da zaboravite na sapune , oni su isuviše agresivni za kožu, i mogu da je isuše i iziritiraju.
„Opšte promene u načinu života mogu biti efikasne u smanjenju znakova starenja kože na duže staze. Savetuje se manje kalorična ishrana, upotreba agran ulja, koriščenje antioksidanata (vitamin C, E, glutation, L-prolin, L-lizin, bakar, cink, selen, karoten). Veoma značajan deo nege u menopauzi predstavlja zaštita od sunca i redovno koriščenje antisolarnih krema sa zaštitnim faktorom minimum 30 (SPF – sun protection factor). U svakodnevnoj toaleti kože savetuje se upotreba blagih sredstava za čišćenje, kremaste strukture“, zaključuje doktorka Jelena Stojković-Filipović. Za više saveta doc.dr. Stojković-Filipović, pročitajte intervju sa njom ovde.
Za sve što vas muči vezano uz menopauzu, priključite se Facebook grupi #NEMAPAUZE U MENOPAUZI i zajednici žena u menopauzi gde možete pronaći brojne savete stručnjaka, razmjenjivati iskustva i pozitivno prihvatiti menopauzu.